Hoe we ons zonnestelsel integreren in de Polestar 4

Ons zonnestelsel bestaat uit de zon, acht planeten, vijf dwergplaneten, manen, asteroïden, kometen en een reeks andere kleine hemellichamen. Dit deel van de Melkweg spreekt al lang tot de verbeelding van de mensheid en is het onderwerp van tal van onderzoeken. Maar wij namen de Polestar 4 niet mee de ruimte in, we haalden de ruimte de Polestar 4 in.

Van de vurige gloed van Mars tot de serene blauwtinten van Neptunus. Iedere planeet in ons zonnestelsel heeft iets unieks. En deze kosmische sferen zijn nu doorgedrongen tot het interieurontwerp van de Polestar 4.

Een van de opvallendste eigenschappen van onze SUV-coupé is de interieurverlichting die de verschillende planeten van ons zonnestelsel oproept. Met een eenvoudige aanraking kunnen bestuurders kiezen tussen diverse ruimtethema's, elk met een uniek kleurenpallet. Van de warme, vurige kleuren van Mercurius tot de koelere tinten van Saturnus. De mogelijkheden zijn eindeloos, net als het zonnestelsel zelf.

Het ontstaan van een idee

Aan de wieg van dit hemelse project staat Benjamin Pérot, Lead Interior Designer voor Polestar 4. Hij gaf vorm aan het op ons zonestelsel geïnspireerde interieur.

Benjamin legt uit dat de inspiratie achter dit besluit lag in het mystieke karakter van de Polestar, met als symbool de ster die onze auto's kenmerkt. En aangezien de Polestar een ster in zijn segment is, kunnen we niet om de ruimtelijke essentie van het merk heen.

Benjamin zag samen met het Design-team een kans om dit kosmische patroon een ereplekje te geven in het interieur van de Polestar 4. Maar eigenlijk kwam de inspiratie dankzij een samenwerking tussen designers van diverse afdelingen: UX, Colour and Trim en Interior Design. Het idee werd tijdens een brainstormsessie op tafel gegooid en is blijven hangen.

"Wat zo leuk is aan Polestar Design is dat we als familie zijn. Ons team is klein en alles verloopt transparant, dus een goed idee doet snel de ronde", vertelt Benjamin over de manier waarop het idee tot stand kwam.

Polestar 4 with Northern Lights backdrop.
Ons team is klein en alles verloopt transparant, dus een goed idee doet snel de ronde.
Benjamin Pérot, Senior Design Interior

De bekledingspanelen van een autoportier zijn meestal gemaakt van hout of metaal. Bij de Polestar 4 werden panelen van zeer fijnmazig textiel gebruikt. Hierdoor konden ze van achter verlicht worden en lijken ze net een sterrenhemel. Wat oorspronkelijk begon als een andere materiaalkeuze, leidde al snel tot het idee om het concept zonnestelsel verder te ontwikkelen.

"Toen we de bekledingspanelen voor de portieren maakten, bedachten we dat we het geheel een levendige uitstraling konden geven door er licht door te laten schijnen. In combinatie met de laserscherpe lichtstrip in het portier, geeft dit het effect van een vallende ster met sterrenstof", aldus Benjamin. Vanaf dat moment werden heel wat Polestar-teams erbij betrokken.

De keuze voor een zonnestelsel als thema, was niet alleen uit esthetisch oogpunt. De inspiratie zat hem ook in de wil om de grenzen van interieurontwerp te verleggen. We begonnen samen te werken met diverse afdelingen, waaronder UX-ontwerpers en technici, en er kwamen meerdere test- en proeffasen.

Vernieuwd ontwerp van het achterste deel

Bij het ontwerpen van het interieur van de Polestar 4 was er één grote uitdaging, die meteen ook kansen bood: de auto kreeg geen achterruit. Benjamin beschrijft dit als een omslagpunt in het designproces, omdat het geen conventioneel auto-interieur zou worden. In tegenstelling tot eerdere modellen of standaard auto's, blijft de Polestar 4 verstoken van dit traditionele element. Dit opende nieuwe deuren voor innovatief design.

Door dit unieke kenmerk werd het team gedwongen om de ruimte achterin de auto opnieuw vorm te geven. Ze zagen dit echter niet als een beperking, maar eerder als een kans om een ruimte te creëren die comfort en exclusiviteit uitstraalt.

"Het eerste waar we aan dachten was hoe het zou voelen om achterin een auto te zitten die geen achterruit heeft. Sceptici waren bang voor te weinig licht of een opgesloten gevoel. Dit is echter niet het geval bij de Polestar 4", legt Benjamin uit.

De oplossing lag in het royale glazen dak van de Polestar 4 dat het achterste gedeelte doet baden in natuurlijk licht. Hetzelfde licht dat ook leidde tot een vernieuwd verlichtingssysteem. Door verlichtingselementen strategisch in te bouwen in het achterste gedeelte, verbeterde Benjamin met zijn team de ruimte op een manier die alle traditionele verwachtingen te boven gaat.

Interior illumination in Polestar 4 with Northern Lights backdrop.
Verlicht op weg

Het resultaat is een auto met een achterbank die baadt in het licht en een ruim en rijk gevoel geeft. Ondanks dat een achterruit ontbreekt, doet het achterste gedeelte van de Polestar 4 heel ruim aan en nodigt het inzittenden uit te ontspannen en te genieten van de reis.

"Telkens wanneer ik het achterportier van de Polestar 4 open, zie ik dat licht rondom de achterbank. Ik heb nog nooit zo graag op de achterbank willen zitten als in deze auto", vervolgt Benjamin. 

Dit vernieuwende verlichtingssysteem komt niet alleen de uitstraling van het interieur ten goede, maar vormt ook een mooie aanvulling op de algemene designesthetiek van de Polestar 4. Volgens Benjamin dragen de verlichtingselementen bij aan de dynamische architectuur van de cabine en creëren ze een gevoel van continuïteit en vloeibaarheid.

"We wilden klanten meer eigen inbreng geven en de geïntegreerde verlichting met zonnestelselthema bleek precies wat we zochten na verder overleg met het UX-team", vertelt hij. Eigenaars van de Polestar 4 kunnen schakelen tussen verschillende lichtinstellingen en -thema's met de veelbesproken zonnestelsel-lay-out in de HMI. Ze komen meteen ook meer te weten over de gekozen planeet.

Ideeën ten uitvoer brengen

De weg tot dit visionaire design was er echter een met de nodige hobbels. Benjamin benadrukt hoe belangrijk de samenwerking tussen alle technische teams was om schetsen werkelijkheid te laten worden. Van het fijner afstellen van de lichtbundels tot een naadloze integratie in het ontwerp van de auto, ieder detail werd tot in de perfectie uitgewerkt.

"Het feit dat we vaak voor uitdagingen staan, is wat ons werk juist zo leuk maakt. Het begint met een schets, maar de uitdaging ligt in hoe we die in productie krijgen."

De Polestar 4 is officieel te koop in Europa en Australië. Ontdek de auto hier.

Gerelateerd

Bodine van Styrum smiling towards camera

Polestar's nieuwste in-car app: groener laadgedrag dankzij gedragswetenschap

Een nieuwe in-car app die de potentie heeft om de manier van opladen te transformeren, door realtime data te verstrekken over de energiemix van Nederland. We brachten de dag door met gedragswetenschapper Bodine van Styrum om te leren over de complexe processen achter besluitvorming en hoe technologie, waaronder Polestar's nieuwe app, een essentiële rol kan spelen in de aanpak van klimaatverandering.